ایران

09145144176 – 09029014178

    

۶ قانون اسپیکینگ که باید بدانید

تاریخ انتشار:۱۳۹۹-۱۲-۱۸
6 قانون اسپیکینگ که باید بدانید

۱. زیاد بر روی گرامر تمرکز نکنید

 

شاید این قانون برای بسیاری از دانشجویان ESL عجیب به نظر برسد اما یکی از مهم‌ترین قوانین محسوب می‌شود. برای پاس کردن امتحانات خود گرامر را مطالعه کنید. اما اگر می‌خواهید به زبان انگلیسی مسلط شوید، باید سعی کنید انگلیسی را بدون مطالعه گرامر یاد بگیرید. مطالعه گرامر فقط سرعت شما را کاهش می‌دهد و ذهن شما را آشفته می‌کند. شما هنگام ساخت جملات به قوانین فکر خواهید کرد تا اینکه جمله‌ای را مانند افراد بومی آن زبان بگویید. به یاد داشته باشید که تنها بخش کوچکی از انگلیسی زبانان بیش از ۲۰٪ از کل قوانین دستور زبان را می‌دانند. بسیاری از دانشجویان ESL دستور زبان بیشتری نسبت به بومیان زبان می‌دانند. از زبان یکی از بومیان بشنویم که می­گوید: “با اطمینان می‌توانم این امر را با تجربه خودم ثابت کنم. من یک انگلیسی زبان بومی هستم، در رشته ادبیات انگلیسی گرایش دارم و بیش از ۱۰ سال است که مشغول تدریس زبان انگلیسی هستم. با این حال بسیاری از دانشجویان من جزئیات بیشتری در مورد گرامر انگلیسی نسبت من در اختیار دارند. من می‌توانم به راحتی تعاریف را جستجو کنم و آن‌ها را به کار ببرم اما نمی‌توانم فی‎البداهه از کلمات استفاده کنم. زمانی که از دوستان بومی انگلیسی خودم سوالات گرامری می‌پرسم، فقط تعداد کمی از آنها پاسخ صحیح را می‎دانند. اما آن‌ها به زبان انگلیسی مسلط هستند و می‎توانند به طور عالی بخوانند، صحبت کنند، گوش دهند و ارتباط برقرار کنند.”

آیا فقط می‌خواهید تعاریف افعال سببی را حفظ کنید یا می‎خواهید به طور روان به زبان انگلیسی صحبت کنید؟

 

 

۲. آموزش و مطالعه عبارات

 

بسیاری از دانشجویان واژگان را می‎آموزند و سعی می‎کنند چندین کلمه را در کنار هم قرار دهند تا جمله مناسبی ایجاد کنند. این امر بسیار جالب است که بعضی از دانشجویان  ESL چندین واژه می‎دانند اما نمی‎توانند یک جمله مناسب با آن واژه‎ها را ایجاد کنند. چون این دانشجویان عبارات را یاد نگرفته‌اند. وقتی کودکان زبانی را می‌آموزند، کلمات و عبارات را با هم یاد می‎گیرند. پس شما باید عبارات را مطالعه کنید و یاد بگیرید.

اگر ۱۰۰۰ کلمه بلد باشید، احتمالا نتوانید یک جمله صحیح بگویید اما اگر ۱ عبارت بلد باشید، می‎توانید صدها جمله صحیح بسازید. اگر ۱۰۰ عبارت بلد باشید، از این‌که می‎توانید چند جمله صحیح بسازید متعجب خواهید شد. به همین ترتیب وقتی فقط ۱۰۰۰ عبارت بلد باشید، می‎توانید به صورت روان به زبان انگلیسی صحبت کنید.

بخش مبانی اسپیکینگ زبان انگلیسی، مثالی عالی در ساخت جملات متعدد با یک عبارت محسوب می‎شود. پس وقت خود را صرف یادگیری کلمات مختلف نکنید. در عوض از آن زمان برای مطالعه عبارات استفاده کنید و به زبان انگلیسی تسلط بیشتری پیدا کنید.

 

 

۳. ترجمه نکنید

 

وقتی می‎خواهید یک جمله انگلیسی بسازید، کلمات را از زبان مادری خود ترجمه نکنید. ترتیب کلمات احتمالاً کاملاً متفاوت است و روند کار کند خواهد شد. همچنین جمله نیز نادرست خواهد بود. در عوض، عبارات و جملات را بیاموزید تا مجبور نباشید به کلماتی که می‎گویید فکر کنید. این روند باید اتوماتیک باشد.

مشکل دیگر ترجمه این است که سعی خواهید کرد قوانین گرامری را که آموخته‏اید، در آن بگنجانید. ترجمه و تفکر در مورد گرامر برای ایجاد جملات انگلیسی نادرست است و باید از آن اجتناب شود.

۴. خواندن و گوش دادن کافی نیست. آنچه را می شنوید تمرین کنید!

 

خواندن، گوش دادن و صحبت کردن مهم‎ترین جنبه های هر زبانی محسوب می‎شود. همین امر در مورد زبان انگلیسی نیز صادق است. اما صحبت کردن تنها مولفه ضروری برای سلیس بودن زبان شماست. طبیعی است که نوزادان و کودکان ابتدا صحبت را یاد بگیرند، به آن مسلط شوند، سپس شروع به خواندن کنند و بعد از آن به نوشتن مشغول شوند. بنابراین نظم طبیعی به این صورت است: گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و سپس نوشتن.

  • مشکل اول

مدارس سراسر جهان به ترتیب خواندن، نوشتن، گوش دادن و در آخر صحبت کردن را آموزش می‎دهند. دلیل اصلی این امر این است که وقتی زبان دوم را یاد می‎گیرید، برای درک و یادگیری آن باید مطالبی را مطالعه کنید. بنابراین حتی اگر نظم طبیعی گوش دادن، صحبت کردن، خواندن، سپس نوشتن باشد، ترتیب یادگیری دانشجویان ESL به صورت خواندن، گوش دادن، صحبت کردن و سپس نوشتن است.

  • مشکل دوم

دلیلی که بسیاری از افراد به راحتی می‎توانند بخوانند و گوش دهند و متوجه آن شوند، این است که این مهارت ها را تمرین می‎کنند. اما برای اینکه به انگلیسی روان صحبت کنند، باید مکالمه را تمرین کنند. تنها بر گوش دادن متمرکز نباشید و هنگام مطالعه فقط گوش ندهید. با صدای بلند مطالبی را که گوش می‎دهید تکرار کنید و آنچه را که می‎شنوید تمرین کنید. همچنن بلند صحبت کردن را تمرین کنید تا دهان و مغز شما بدون هیچ تلاشی این کار را انجام دهد. با این کار می‎توانید به صورت روان و سلیس انگلیسی صحبت کنید.

 

 

۵. خودتان را تحت فشار قرار دهید

 

توانایی صحبت کردن به یک زبان به هوش و ذهن شما ارتباط ندارد. هر کسی می‎‎تواند صحبت کردن به هر زبانی را بیاموزد. این یک واقعیت ثابت شده است که همه افراد در جهان را در بر می‎گیرد. همه می‎توانند حداقل به یک زبان صحبت کنند. چه باهوش باشید و چه فاقد قدرت مغزی باشید، می‏توانید به یک زبان صحبت کنید.

در واقع این امر با حضور در مکانی حاصل می‎شود که تمامی افراد به آن زبان صحبت کنند. شما در کشور خودتان به طور مداوم زبان خود را می‎شنوید و به آن زبان صحبت می‎کنید. بسیاری از افراد انگلیسی زبان خبره کسانی هستند که در یک مدرسه انگلیسی زبان تحصیل می‎کنند. دلیل این‎که آن‎ها می‏توانند به راحتی و به طور روان انگلیسی صحبت کنند این نیست که در مدرسه انگلیسی زبان تحصیل کرده‏اند، بلکه به این دلیل است که محیطی دارند که می‏توانند به طور مداوم در کنار مردم انگلیسی زبان باشند.

برخی از افراد هم هستند که در خارج از کشور تحصیل می‎کنند اما زبان انگلیسی را بسیار کم می‏آموزند. چون با این‎که به مدرسه انگلیسی زبان رفته‌اند اما دوستانی از کشور خود پیدا کرده‌اند و بجای تمرین زبان انگلیسی، به زبان خودشان صحبت کرده‏اند.

برای کسب مهارت در زمینه اسپیکینگ زبان انگلیسی روان نیازی نیست که به جایی بروید. شما فقط باید خود را با زبان انگلیسی محاصره کنید. می توانید این کار را با ایجاد قوانینی با دوستان خود انجام دهید تحت این موضوع که بایکدیگر فقط انگلیسی صحبت کنید. همچنین می‎توانید دائما با گوشی همراه خود به جملات انگلیسی گوش دهید. همانطور که مشاهده می‎کنید، با ایجاد تغییراتی در محیط اطراف خود می‎توانید به نتیجه برسید. خودتان را با انگلیسی محاصره کنید و تحت فشار قرار دهید، خواهید دید که چندین برابر سریع‎تر یاد می‎گیرید.

 

 

۶. مطالعه مطالب صحیح

 

یک عبارت نادرستی که رایج شده است این است که “تمرین یادگیری را تکمیل می‌کند”. این عبارت به دور از واقعیت است. تمرین فقط آنچه را که تمرین می‎کنید، تثبیت خواهد کرد. اگر جمله نادرستی را تمرین کنید، تثبیت جمله یادگیری شما را به طور اشتباه تکمیل خواهد کرد. پس باید مطالبی را مطالعه کنید که معمولاً بیشتر مردم از آن‎ها استفاده می‎کنند.

مشکل دیگری که مشاهده می شود این است که بسیاری از دانشجویان بیشتر اخبار را بررسی می‎کنند. به همین دلیل زبانی که صحبت می‎کنند رسمی‎تر است و محتوایی که استفاده می‎کنند سیاسی‎تر است و در زندگی عادی استفاده نمی‎شود. یادگیری اخبار هم مهم است اما بیش‎تر یک درس پیشرفته محسوب می‎شود که باید پس از یادگیری اصول اساسی زبان انگلیسی مطالعه شود.

مطالعه زبان انگلیسی با دوستی که انگلیسی زبان بومی نیست هم خوب است و هم بد. باید از جوانب مثبت و منفی صحبت کردن با یک دوست غیر بومی آگاه باشید. تمرین با یک فرد غیر بومی باعث می‏شود شما هم در فرایند تمرین قرار بگیرید. همچنین می‎توانید به یکدیگر انگیزه دهید و به اشتباهات اساسی خود پی ببرید. اما اگر در مورد جملات صحیح و نادرست مطمئن نباشید، احتمال دارد عادت‎های بد یکدیگر را فرا گیرید. پس برای تمرین مطالب صحیحی که مطالعه شده از این زمان‎های تمرین استفاده کنید.

در نهایت مطالبی را که قابل اعتماد بوده و مورد استفاده اکثر افراد می‎باشد، مطالعه کنید.

این موارد نکاتی هستند که به شما کمک می‎کند به راحتی به زبان انگلیسی سلیس صحبت کنید.

دیدگاه ارزشمند خود را ثبت نمائید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا ثبت نام کن!

برای مشاهده دوره های آموزشی کلوپ نخبگان کلیک کنید
  • کارشناسی ارشد فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان
  • دانشجوی دکترای فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان 1399 تا 1403 و رتبه 100 آزمون دکترای فیزیک
  • دبیر رسمی اموزش پرورش با ۱۵سال سابقه تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان و هیئت امنایی و غیر انتفاعی در کرمان و شهرستان ها
  • تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان شهرستانهای استان کرمان