ایران

09145144176 – 09029014178

    

ناتوانی‌ در یادگیری چیست؟

تاریخ انتشار:۱۴۰۰-۰۱-۰۹

انجمن مشکلات یادگیری در کانادا (LDAC) نقاط ضعف یادگیری (LD) را تحت عناوین زیر مشخص می‌کند:

انواع اختلالات وجود دارند که بر فراگیری، حفظ حافظه، درک، سازماندهی یا استفاده از اطلاعات کلامی و یا غیرکلامی تأثیر می‌گذارد. این اختلالات در نتیجه اختلال در یک یا چند فرایند روانشناختی مربوط به یادگیری در ترکیب با توانایی‌های غیر یادگیری ضروری برای تفکر و استدلال به وجود می‌آید. اختلال در یادگیری، یک نقص سراسری نیست، بلکه نوعی اختلال خاص محسوب می‌شود. بنابراین از ناتوانی‌های ذهنی متمایز است.

ناتوانی در یادگیری از نظر شدت متغیر است و می‌تواند در ایجاد و استفاده از موارد زیر اختلال ایجاد کند:

زبان شفاهی (مثل گوش دادن، صحبت کردن، درک کردن)

خواندن (مثل دکود کردن (رمزگشایی متن) و درک مطلب)

نوشتن (مثل هجی کردن و عبارات نوشتاری)

ریاضیات (مثل محاسبه و حل مسئله)

اختلالات یادگیری در سطح اول بر توانایی گوش دادن، صحبت کردن، خواندن، هجی کردن، نوشتن، استدلال یا انجام محاسبات تأثیر می‌گذارد. با این‌که این باور وجود دارد که این مشکلات در نتیجه مشکلات سیستم عصبی مرکزی ایجاد می‌شوند اما اختلالات یادگیری شامل مشکلاتی نیست که نتیجه معلولیت‌های جسمی یا ذهنی یا مشکلات عاطفی باشد. با این‌که کمبودهای زیست محیطی، فرهنگی و اقتصادی می‌تواند اثرات این اختلالات را بدتر کند اما باعث ایجاد آن نمی‌شود.

اختلالات یادگیری گاهی اوقات با مهارت‌های سازمانی، ادراک اجتماعی و تعامل اجتماعی تداخل دارد اما این موارد شاید علائم LD اولیه باشد و خود LD نباشد.

علائم اختلالات یادگیری در کودکان چیست؟

کودکان دارای اختلالات یادگیری مشکلات زیر را دارند:

در درک یا پیروی از دستورالعمل‌ها مشکل دارد.

در به یاد آوردن چیزی که به تازگی شنیده است، مشکل دارد.

در خواندن، هجی کردن، نوشتن یا ریاضیات عملکرد ضعیف دارد.

سمت راست و چپ را نمی‌تواند تشخیص دهد.

در گفتن کلمات مشکل دارد.

حروف، اعداد یا کلمات را نمی‌تواند به عقب بخواند.

در انجام کارهایی مانند بستن بند کفش یا نگه داشتن مداد مشکل دارد.

دفتر و کتاب هایش را دائما گم می‌کند.

زمان را درک نمی‌کند (مفاهیمی مانند دیروز، امروز یا فردا).

اثرات ناتوانی‌های یادگیری که در اکثر افراد مادام العمر می‌باشد، اغلب خفیف است و ظهور آنها زمان می‌برد. والدین، متخصصان اطفال، مربیان و معلمان در اوایل دوران کودکی انتظار دارند که کودکان به نقاط عطف رشد خود برسند. اما برخی از کودکان که اختلالات یادگیری دارند، احتمالا با شروع دوره پیش‌دبستانی این نقاط عطف را از دست بدهند، در حالی که در برخی دیگر از کودکان، این مشکلات تا دبیرستان ظاهر نمی‌شود.

پیشرفت تحصیلی غیرمنتظره و کم – به خصوص اگر به نظر برسد فرزندتان باید بهتر عمل کند – بارزترین نشانه اختلال یادگیری است. در واقع شما می‌دانید که فرزند شما باهوش و زرنگ است اما با پیچیده‌تر شدن وظایف شاید توانایی او در عملکرد در محیط یک کلاس درس با درک و انتظارات شما از توانایی فرزندتان هم‌خوانی نداشته باشد.

تشخیص ناتوانی در یادگیری

اگر شما یا معلم فرزندتان به یادگیری او مشکوک باشید، به یک پزشک مراجعه کنید. پزشک خانواده یا متخصص اطفال می‌تواند شما را به یک متخصص اختلال یادگیری ارجاع دهد.

این متخصصان می‌توانند روانپزشک، روانشناس، آسیب شناس گفتار یا سایر متخصصانی باشند که سابقه آزمایش آموزشی و تشخیص ناتوانی‌های یادگیری را دارند. متخصص از طریق آزمایش استاندارد، سطح رشد کودک را می‌سنجد و نتیجه آن را با میانگین پاسخ طبیعی مقایسه می‌کند. چند سنجش می‌تواند به شما کمک کند که بدانید آیا فرزند شما دارای اختلال یادگیری است یا خیر.

این سنجش‌ها موارد زیر را شامل می‌شود:

معاینه بدنی – سابقه پزشکی و معاینه توسط پزشک که می‌تواند شامل سنجش بینایی، شنوایی و گفتاری باشد.

تست آکادمیک – ضریب هوشی (IQ) و سایر بررسی‌های آکادمیک یا یادگیری مانند آزمون‌های استعداد.

آزمایش روانشناختی و رفتاری – تشخیص یا سنجش مشکلات عاطفی، شناختی و رفتاری که می‌تواند به آزمایش عصبی نیز نیاز داشته باشد.

اگر فکر می‌کنید کودک شما دارای ناتوانی در یادگیری است، بلافاصله آن را پیگیری کنید. هرچه تشخیص زودتر انجام شود، کودک شما سریع‌تر می‌تواند پشتیبانی لازم برای افزایش چالش ناتوانی یادگیری و غلبه بر آن را کسب کند.

دیدگاه ارزشمند خود را ثبت نمائید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا ثبت نام کن!

برای مشاهده دوره های آموزشی کلوپ نخبگان کلیک کنید
  • کارشناسی ارشد فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان
  • دانشجوی دکترای فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان 1399 تا 1403 و رتبه 100 آزمون دکترای فیزیک
  • دبیر رسمی اموزش پرورش با ۱۵سال سابقه تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان و هیئت امنایی و غیر انتفاعی در کرمان و شهرستان ها
  • تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان شهرستانهای استان کرمان