ایران

09145144176 – 09029014178

    

چگونه یک Topic Sentence خوب بنویسیم؟

تاریخ انتشار:۱۴۰۰-۰۱-۱۶

هر پاراگراف در مقاله به یک topic sentence نیاز دارد. topic sentence بیان می‌کند که پاراگراف درباره چیست. این جمله باید شامل دو عنصر اصلی باشد:

  • موضوع پاراگراف
  • نکته اصلی پاراگراف

برای ایجاد یک استدلال کاملاً ساختاری، می‌توانید از topic sentence خود برای انتقال روان بین پاراگراف‌ها و نشان دادن ارتباطات بین نقاط استفاده کنید.

فهرست مطالب

نوشتن topic sentence قوی

این جملات اولین یا آخرین مواردی نیست که می‎نویسید – آن‎ها را در طول مراحل نوشتن توسعه خواهید داد. برای اطمینان از اینکه هر topic sentence و پاراگراف بحث شما را برآورده می‎کند، مراحل زیر را دنبال کنید.

 

مرحله ۱: یک thesis statement بنویسید

اولین قدم برای توسعه topic sentence این است که مطمئن شوید که یک عبارت thesis قوی دارید. عبارت thesis خلاصه هدف و استدلال کل مقاله است.

نمونه عبارت thesis

Food is an increasingly urgent environmental issue, and to reduce humans’ impact on the planet, it is necessary to change global patterns of food production and consumption.

به طور روز افزون غذا یک مسئله زیست محیطی فوری است و برای کاهش تأثیر انسان در کره زمین، تغییر الگوی جهانی تولید و مصرف غذا ضروری می‏باشد.

 

مرحله ۲: رسم طرح کلی مقاله و پیش‎نویس topic sentence

شما باید یک طرح کلی از ساختار مقاله خود تهیه کنید و برنامه‏ریزی کنید که در هر پاراگراف چه مواردی را مطرح کنید و چه شواهدی را استفاده خواهید کرد. در این مرحله می‎توانید یک topic sentence تهیه کنید که نکته اصلی مورد نظر شما را در هر پاراگراف جمع‎بندی کند. topic sentence باید مشخص تر از عبارت thesis باشد اما همیشه به وضوح به آن مربوط شود.

نمونه topic sentence

Research has consistently shown that the meat industry has a significant environmental impact.

تحقیقات مستمر نشان می‎دهد که صنعت گوشت تأثیر قابل توجهی در محیط زیست دارد.

 

مرحله ۳: شواهد را بسط دهید

بقیه پاراگراف باید به صورت منطقی از topic sentence سرچشمه بگیرد و موضوع با شواهد، مثال‏ها یا استدلال گسترش یابد. این امر به شما کمک می‏کند تا پاراگراف‏های خود را متمرکز نگه دارید: هر آنچه می‎نویسید باید مربوط به ایده اصلی بیان شده در topic sentence باشد.

در مثال ما می‎توانید مطالعات تحقیقاتی و آماری را ذکر کنید که نظر شما را در مورد تأثیر کلی صنعت گوشت پشتیبانی می‏کند.

 

مرحله ۴: topic sentenceهای خود را اصلاح کنید

topic sentenceها معمولاً به صورت جملات ساده شروع می‏شوند. اما مهم است که هنگام نوشتن آن‏ها را اصلاح کنید و مطمئن شوید که با محتوای هر پاراگراف مطابقت دارند.

یک topic sentence خوب به اندازه کافی خاص است که می تواند درک واضحی از انتظارات از پاراگراف را در بر گیرد اما به اندازه کافی کلی است که همه چیز را از بین نبرد. می‏توانید آن را مانند یک تابلوی راهنما در نظر بگیرید: باید به خواننده بگوید که استدلال شما به کدام جهت می‏رود.

برای تقویت نوشتار و اطمینان از روشن و منطقی بودن ارتباط بین پاراگراف‏ها می‏توانید از topic sentenceها برای ایجاد انتقال‎های روان استفاده کنید.

topic sentenceها به عنوان انتقال بین پاراگراف‏ ها

هنگام نوشتن هر topic sentence، از خود بپرسید: این نکته با آنچه در پاراگراف قبل نوشتید چه ارتباطی دارد؟ استفاده از کلمات انتقالی در topic sentenceها برای نشان دادن ارتباط بین ایده‏های شما اغلب مفید واقع می‏شود.

تأکید کنید و گسترش دهید

اگر پاراگراف به جزئیات بیش‏تری بپردازد یا مثال دیگری را برای بیان همان مطلب بیان کند، topic sentence می‏تواند از کلماتی استفاده کند که بر تأکید یا تشابه اشاره کند (مثلا furthermore, indeed, in fact, also).

Indeed, cattle farming alone is responsible for a large proportion of greenhouse gas emissions.

“البته پرورش گاو به تنهایی مسئول بخش زیادی از انتشار گازهای گلخانه ای است.”

خلاصه و پیش‎بینی کنید

اگر پاراگراف به جنبه دیگری از همان موضوع تبدیل شود، topic sentence می‎تواند به طور خلاصه پاراگراف قبلی را جمع‎بندی کرده و اطلاعات جدیدی را که در این بخش نشان داده می‏شود، پیش‏بینی کند.

While beef clearly has the most dramatic footprint, other animal products also have serious impacts in terms of emissions, water and land use.

“درحالی‎که گوشت گاو به وضوح چشمگیرترین تاثیر را دارد اما سایر محصولات حیوانی نیز تأثیرات جدی از نظر انتشار، آب و استفاده از زمین دارند.”

قیاس و تضاد

اگر پاراگراف مقایسه‏ای انجام دهد یا اطلاعات متضادی را ارائه دهد، topic sentence می‏تواند از کلماتی استفاده کند که اختلاف یا تضاد را برجسته می‏کنند (مثلا in contrast, however, yet, on the other hand).

However, the environmental costs of dietary choices are not always clear-cut; in some cases, small-scale livestock farming is more sustainable than plant-based food production.

“با این حال هزینه‎های محیطی انتخاب‎های رژیم غذایی همیشه مشخص نیستند. دامداری در مقیاس کوچک در برخی موارد نسبت به تولید مواد غذایی گیاهی پایدارتر است.”

همچنین می‏توانید با فرمول‏بندی topic sentence به عنوان یک سوال، بحث خود را متضاد یا پیچیده کنید.

Is veganism the only solution, or are there more sustainable ways of producing meat and dairy?

“آیا وگانیسم تنها راه حل است یا روش‏های پایدارتری برای تولید گوشت و لبنیات وجود دارد؟”

topic sentenceهای معرف بیش از یک پاراگراف

بعضی اوقات می‏توانید از یک topic sentence برای معرفی همزمان چندین پاراگراف استفاده کنید. تمام مثال‏های بالا به تأثیرات محیطی گوشت خواری در برابر گیاه‏خواری اشاره دارد. این مثال‏ها یک قسمت منسجم از یک بحث بزرگ‎تر را تشکیل می‏دهند، بنابراین پاراگراف اول می‏تواند از یک topic sentence برای معرفی کل بخش استفاده کند.

 

In countries with high levels of meat consumption, a move towards plant-based diets is the most obvious route to making food more sustainable. Research has consistently shown that the meat industry has significant environmental impacts.

“در کشورهایی که میزان مصرف گوشت آن‏ها زیاد است، حرکت به سمت رژیم‏های گیاهی بارزترین راه برای پایدارتر نگه داشتن غذا محسوب می‏شود. تحقیقات مستمر نشان می‏دهد که صنعت گوشت اثرات زیست محیطی قابل توجهی دارد.”

topic sentence کجا مطرح می‏شود؟

topic sentence معمولاً در ابتدای پاراگراف قرار می‎گیرد اما گاهی اوقات در قسمت های بعدی می‎تواند نشانگر تغییر جهت در استدلال پاراگراف باشد.

Given this evidence of the meat industry’s impact on the planet, veganism seems like the only environmentally responsible option for consumers. However, the environmental costs of dietary choices are not always clear-cut; in some cases, small-scale livestock farming is more sustainable than plant-based food production.

“با توجه به این شواهد از تأثیر صنعت گوشت در کره زمین، گیاه‎خواری تنها گزینه مسئول زیست محیطی برای مصرف‎کنندگان به نظر می‏رسد. با این حال هزینه‏های محیطی انتخاب‏های رژیم غذایی همیشه مشخص نیستند. دامداری در مقیاس کوچک در برخی موارد نسبت به تولید مواد غذایی گیاهی پایدارتر است.”

در این مثال، جمله اول نکته اصلی را که تاکنون بیان شده است، خلاصه می‏کند. سپس topic sentence نشان می‏دهد که این پاراگراف به شواهدی می‏پردازد که آن نکته را پیچیده کند یا با آن مغایرت داشته باشد.

در فرم‏های پیشرفته یا خلاقانه نویسندگی آکادمیک، می‏توانید topic sentence را جابجا کنید تا تعلیق ایجاد کنید و به استدلال‏های خود نیرو بیش‏تری دهید. اما اگر شک دارید، برای اینکه مقاله خود را تمیز و تمیز نگه دارید، ساده‏ترین روش قرار دادن topic sentence در ابتدای پاراگراف است.

دیدگاه ارزشمند خود را ثبت نمائید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • کارشناسی ارشد فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان
  • دانشجوی دکترای فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان 1399 تا 1403 و رتبه 100 آزمون دکترای فیزیک
  • دبیر رسمی اموزش پرورش با ۱۵سال سابقه تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان و هیئت امنایی و غیر انتفاعی در کرمان و شهرستان ها
  • تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان شهرستانهای استان کرمان