ایران

09145144176 – 09029014178

    

چگونه یک مقاله خوب بنویسیم؟

تاریخ انتشار:۱۴۰۰-۰۱-۰۲

با این‌که شکسپیر گفته “قلم از شمشیر نیرومندتر است” اما خود قلم برای پرورش یک نویسنده تاثیرگذار کافی نیست. احتمالا همه ما دوست داشته داریم مثل شکسپیر باشیم اما انگیزه به تنهایی کلید نوشتن مقاله مفید نیست. می‌بینید که قواعد مقاله‌های انگلیسی بیشتر از آنچه تصور می‌کنید کلیشه‌ای و قاعده‌دار هستند اما از بسیاری جهات می‌توانند به سادگی آب خوردن باشند.

مقالات پنج‌پاراگرافی

مقالات آکادمیک پیشرفته‌، یک گروه کاملاً خاص هستند اما مقاله‌های دبیرستانی یا دانشگاهی دارای ساختار استاندارد پنج‌پاراگرافی زیر می‌باشند:

 1. مقدمه
 2. بدنه ۱
 3. بدنه ۲
 4. بدنه ۳
 5. نتیجه‌گیری

 

مقدمه

هدف اصلی مقدمه نمایش موضع شما (به عنوان thesis یا argument نیز شناخته می شود) در مورد موضوع مورد بحث می‌باشد اما پاراگراف‌‌های مقدماتی موثر فراتر از این موارد هستند. مثلا قبل از رسیدن به گزاره thesis، مقاله باید با یک hook یا قلاب برای تاثیر گذاری اولیه روی خواننده شروع شود و آن‌ها را به خواندن سوق دهد. نمونه‎های hook نقل قول‎های مربوطه (“no man is an island”) و یا آمار جالب (“three out of four doctors report that…”) را شامل می‌شود.

فقط زمانی که توجه مطالعه‎کننده “hook” (قلاب) شده است می‌توانید به طرح thesis بپردازید. این thesis باید یک توضیح واضح و جمله‌ای از موقعیت شما باشد که هیچ تردیدی در مورد مطالعه‌کننده از ابتدای مقاله در ذهن خواننده باقی نگذارد.

پس از thesis باید خلاصه‌ای ارائه دهید که نمونه‌هایی را که برای حمایت از thesis در ادامه مقاله استفاده می‌کنید، پیش‌نمایش کند. این امر به مخاطب کمک می‌کند تا درباره موضوع اطلاعاتی به دست آورد و بتواند به راحتی متن را درک کند.

در نهایت طرح جمله آخر بدین نحو بوده که بتواند به راحتی مطالعه‎کننده را به پاراگراف بدنه ۱ انتقال دهد. به این ترتیب مشخص می‌شود که مقدمه نباید بیشتر از ۳ یا ۴ جمله باشد. اگر مقدمه شما بیشتر از این تعداد جمله باشد، باید آن را کمی ویرایش کنید.

 

پاراگراف‌های بدنه

پاراگراف‌های بدنه در مجموع به عنوان پاراگراف‌های اصلی شناخته می‌شوند. همانطور که در بالا اشاره شد، هدف اصلی یک پاراگراف بدنه، بیان دقیق مثال‌هایی است که thesis شما را تأیید می‌کنند.

در پاراگراف اول باید محکم‌ترین استدلال یا مهم‌ترین مثال خود را ارائه کنید، مگر اینکه به نقطه آغازین بارز دیگری (مانند توضیحات تقویمی) نیاز باشد. جمله اول این پاراگراف باید topic sentence پاراگرافی باشد که مستقیماً مربوط به نمونه‌های ذکر شده در خلاصه پاراگراف مقدمه است.

البته یک پاراگراف بدنه تک جمله‌ای که نمونه ساده‌ای مثل “George Washington” یا “LeBron James” را مطرح می‌کند، کافی نیست. حتی مشهورترین نمونه‌ها نیز به متن نیاز دارند. مثلا زندگی جورج واشنگتن بسیار پیچیده بود اما باید مشخص شود که قصد دارید چه قسمتی از زندگی و یا شخصیت او را بررسی کنید. مخاطب باید این موضوع را بداند و وظیفه شما به عنوان نویسنده است که تصویر مناسبی را برای آنها ترسیم کنید. برای انجام این کار بهتر است که پنج یا شش واقعیت مربوط به زندگی (به طور کلی) یا واقعه (به طور ویژه) را که به اعتقاد شما روشن ترین نکته شما را نشان می‌دهد، در اختیار مخاطب قرار دهید.

 

نتیجه‌گیری

با این‌که پاراگراف نتیجه‌گیری در پایان مقاله آمده است اما نباید به عنوان یک تفکر ثانویه تلقی شود. از آنجا که پاراگراف آخر نمایانگر آخرین شانس شما برای طرح موضوع شماست، باید از یک قالب بسیار سخت استفاده کنید.

یکی از روش‌های اندیشیدن به نتیجه گیری، مقدمه دوم است؛ چون در واقع بسیاری از ویژگی‌های مشابه را در بر می‌گیرد. با اینکه نیازی به طولانی بودن آن نیست (چهار جمله خوب کافی است) اما می‌تواند مقاله را بسازد یا خراب کند.

نتیجه‌گیری‌های موثر با یک انتقال پایان‌دهنده (در نتیجه گیری، در پایان و …) و با اشاره‌ای به hook که در پاراگراف مقدمه مطرح شده است، ارائه می‌شود. پس از آن باید thesis را دوباره مطرح کنید.

این‌بار باید چهار یا پنجمین باری باشد که شما thesis را تکرار می‌کنید. پس زمانی که چندین انتخاب برای طرح پاراگراف بدنه در اختیار دارید می‌توانید از چندین کلمه در زبان اصلی که در مقدمه به کار برده شده است، استفاده کنید. این تأثیر انعکاس نه تنها بحث شما را تقویت می‌کند بلکه آن را به زیبایی با عنصر اصلی دوم نتیجه گره می‌زند: یک بررسی مختصر (دو یا سه کلمه کافی است) از سه نکته اصلی بدنه مقاله.

پس از انجام همه این موارد، عنصر نهایی – و جمله آخر در مقاله – باید یک “عبارت سراسری” یا “دعوت به عمل” باشد که به خواننده سیگنال‌هایی درباره پایان یافتن بحث ارائه می‌دهد.

در کل ساختار کلی مقاله پنج پاراگرافی باید مطابق زیر باشد:

 

پاراگراف مقدمه

 • “hook” جلب توجه
 • یک عبارت thesis
 • پیش نمایش سه موضوع فرعی که در بندهای اصلی بحث خواهد شد.

پاراگراف بدنه ۱

 • Topic sentence که زیرموضوع اول را بیان می‎کند و با انتقال مطرح می‌شود.
 • جزئیات یا مثال‎های پشتیبانی‌کننده
 • توضیحی در مورد چگونگی اثبات thesis شما در این مثال

پاراگراف بدنه ۲

 • Topic sentence که زیرموضوع دوم را بیان می‌کند و با انتقال مطرح می‌شود.
 • جزئیات یا مثال‎های پشتیبانی‌کننده
 • توضیحی در مورد چگونگی اثبات thesis شما در این مثال

پاراگراف بدنه ۳

 • Topic sentence که زیرموضوع سوم را بیان می‌کند و با انتقال مطرح می‌شود.
 • جزئیات یا مثال‌های پشتیبانی‌کننده
 • توضیحی در مورد چگونگی اثبات thesis شما در این مثال

پاراگراف نتیجه‌گیری

 • نتیجه‌گیری انتقال، “hook” معکوس و تکرار thesis
 • بازنویسی موضوع اصلی و زیرموضوع‌ها
 • عبارت سراسری یا دعوت به عمل

دیدگاه ارزشمند خود را ثبت نمائید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا ثبت نام کن!

برای مشاهده دوره های آموزشی کلوپ نخبگان کلیک کنید
 • کارشناسی ارشد فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان
 • دانشجوی دکترای فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان 1399 تا 1403 و رتبه 100 آزمون دکترای فیزیک
 • دبیر رسمی اموزش پرورش با ۱۵سال سابقه تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان و هیئت امنایی و غیر انتفاعی در کرمان و شهرستان ها
 • تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان شهرستانهای استان کرمان