ایران

09145144176 – 09029014178

    

لغات انگلیسی را چگونه سریعتر یاد بگیریم؟

تاریخ انتشار:۱۴۰۰-۰۱-۱۳

هر چقدر گرامر شما خوب باشد اما اگر لغت بلد نباشید که با گرامر بکار ببرید، در رسیدن به مهارتهای زبانی پیشرفتی نخواهید کرد. لغات در ها را به دنیاهای جدید به روی ما می گشایند و یادگیری را جالب و رضایت بخش می کنند. اما شما می دانید که گسترش سطح لغات انگلیسی مانند رژیم گرفتن است که شما باید خیلی تلاش کنید و هیچ ترفند جادویی یا روشی مرموزی وجود ندارد و یا یک روش که  مناسب همه باشد، یا راه دیگری برای انجام آن باشد. هر کس باید آنچه که برای اینکار موثر است را، پیدا کند. اما صبوری کردن، اهداف واقع بینانه‌ای تنظیم کردن، و جایزه دادن به خودتان در صورت رسیدن به آن اهداف، روش خوبی است که می‌توانید با هر کدام از روش‌هایی که در زیر آورده شده کامل شود:

 

۱ -استفاده از تکنیک های حافظه

یک روش پرطرفدار برای حفظ کردن، استفاده از تکنیک یادآوری است، این تکنیک یک میانبر ذهنی است که به شما کمک می‌کند مفاهیم یا لغات پیچیده را بخاطر آورید. به عنوان مثال شما می‌توانید بین کلمات ارتباط برقرار کنید :

اگر شما نمی‌دانید چطور کلمه (accommodation) وسایل راحتی را هجی کنید فقط بیاد داشته باشید که این کلمه دو تا (cots) رختخواب و دو تا (mattresses) تشک دارد یا اینکه  سرواژه بسازید مثل زمانی که شما نیاز دارید از (store) فروشگاه ، ماکارانی، گوجه، زیتون، برنج و تخم مرغ بخرید.

(STORE: Spaghetti, Tomatoes, Olive, Rice, Eggs)

البته مشکل این است که شما هنوز مجبور به حفظ کردن سرواژه‌ها، شعر و رابطه ها هستید اما با کمی تمرین، شما موفق خواهید شد تا رابطه های مفید و خلاقانه را ایجاد کنید. هر چه بیشتر به سرواژه ها و ارتباطات فکر کنید بهتر می‌توانید لغاتی که با آنها می آیند را بیاد آورید.

 

۲یک محیط یادگیری ایجاد کنید

وقتی شما در حال درس خواندن در خارج از کشور هستید شما همه جا زبان را می‌شنوید و می خوانید و با غرق شدن در محیط، خیلی سریع تر یاد می‌گیرید. اما شما مجبور نیستید که به خارج بروید تا به آرامی دامنه لغات را افزایش دهید، شما میتوانید محیطی امید بخش و مطالعه دوستانه را در هر کجا که هستید ایجاد کنید: مجله یا کتابهای زبان جدید را بخرید، فیلم ببینید و غذاهای آن محیط را بپزید یا فقط بخورید.

 

۳لغات را در متن قرار دهید.

یک ایده برای یادگیری سریعتر تعداد بیشتر لغات، قرار دادن آنها در متن است بجای نوشتن لیست هایی از کلمات تصادفی، سعی کنید آنها را در جمله قرار دهید. از این طریق  شما متوجه می شوید که چطور لغات در زندگی واقعی استفاده می‌شوند. علاوه بر این اگر با جملات خنده‌دار شروع کنید حفظ کردنشان آسانتر خواهد شد. با توجه به اینکه چطور یاد می‌گیرید، شما همچنین می‌توانید نقاشی بکشید یا عکس هایی پیدا کنید که مکمل جمله ها باشند و کلمات را در جایگاه طبیعی‌شان قرار دهید.

۴از موقعیت های زندگی واقعی یاد بگیرید.

گفتگو در یک موقعیت: فیلم ها، نمایش های تلویزیونی، کتاب ها، پادکست ها یا آهنگ ها نه تنها یک منبع عالی از معمول ترین لغات هستند بلکه آنها می توانند به شما کمک کنند که لغات را به خاطر بسپارید چون همیشه با یک صحنه، یک شخص یا یک اتفاق در زندگی واقعی همراه هستند بنابراین سعی کنید کتاب بخوانید یا فیلم های زبان اصلی (با زیرنویس) ببینید و معنی کلمات را بفهمید. اگر عبارت یا جمله ای را شنیدید و یا دیدید که معنی آن را نفهمیدید، آن را بنویسید، چک کنید و سپس سعی در حفظ کردن آن کنید.

 

۵یادگیری لغات را به سطح متن برسانید.

اگر میخواهید یادگیری زبان را به سطح متن بعدی تان برسانید برای یک نقشه ذهنی به همراه لغات با مترادف ها یا متضادها جای کافی بگذارید. اگر میخواهید از روش یادگیریتان حداکثر استفاده را ببرید، سعی کنید کلمات را به زبان مادری ترجمه نکنید بجای آن، کلمه را در زبانی که در حال یاد گرفتن آن هستید توضیح دهید یا توصیف کنید.

 

۶از وسایلی که برایتان موثر است استفاده کنید.

 افراد با روشهای متفاوتی یاد می گیرند، بنابراین اگر نمی‌دانید چه چیزی مناسب شماست، روش های مختلف را امتحان کنید یا ترکیبی از روشهای مرتبط با هم مثل فلاش کارت ها، نرم افزارها، لیست ها و بازیها که روشهای فوق العاده ای برای حفظ کردن لغات هستند. پیدا کردن زمان مناسب هم به همان اندازه مهم است، بعضی ها مایلند زمان خاصی را به هر روش اختصاص دهند و بعضی‌ها با چند روش بطور همزمان بیشتر یاد می‌گیرند. مهم نیست کدام روش را انتخاب می کنید مطمئن باشید به یک الگوی منظم دست پیدا می کنید و در آخر اینکه کار نیکو کردن از پر کردن است.

 

۷بصورت محاوره‌ای تمرین کنید.

درست همانطور که مجبورید وسیله ای درست که مناسب شما باشد پیدا کنید مهم است تا جایی که ممکن است خودتان را با تجارب یادگیری محاصره کنید. فقط به خواندن کلمات از روی لیست ها و کارت ها اکتفا نکنید بلکه تلفظ آنها را بشنوید، آنها را با صدای بلند با خودتان تکرار کنید، بنویسید یا تایپ کنید. هر چه بیشتر خودتان را با تجربیات یادگیری کلمات درگیر کنید یادگیری بهتری خواهید داشت. (چرا در حال یادگیری طعم های مختلف بستنی نخوریم؟)

 

۸روی کلمات مفید تمرکز کنید.

اگر میخواهید دامنه لغات خود را برای کار کردن در یک شرکت تجاری بالا ببرید احتمالاً مجبور نیستید که داستان های شکسپیر را بخوانید یا روی کلمات قرون وسطایی تمرکز کنید. هر چه کلمات برای حرفه، سرگرمی ها و مکالمات روزمره تان کاربردی تر و معمول تر باشند راحت تر یاد می‌گیرید و شما بیشتر می توانید آنها را بکار ببرید. ( این کار می تواند مثل یک بازی باشد : هر وقت یک کلمه خاص را در یک مکالمه در زندگی واقعی بکار بردید به خودتان جایزه بدهید.)

 

۹بیشتر و بیشتر تکرار و تمرین کنید.

یادتان باشد نه تنها کلمات حال حاضر بلکه چیزهای قبلی که فکر می کنید تقریبا حفظ کرده‌اید را تکرار کنید. شما مجبور نیستید کلمات حفظ شده را دائما نگاه کنید بلکه هر چه بیشتر از کلمات استفاده کنید بهتر آنها را حفظ کرده و بخاطر خواهید آورد.

دیدگاه ارزشمند خود را ثبت نمائید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • کارشناسی ارشد فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان
  • دانشجوی دکترای فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان 1399 تا 1403 و رتبه 100 آزمون دکترای فیزیک
  • دبیر رسمی اموزش پرورش با ۱۵سال سابقه تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان و هیئت امنایی و غیر انتفاعی در کرمان و شهرستان ها
  • تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان شهرستانهای استان کرمان