ایران

09145144176 – 09029014178

    

روانشناسی کودک چیست و چرا مهم است؟

تاریخ انتشار:۱۴۰۰-۰۱-۱۱

شناختن کودک هنگام رشد او می‌تواند یکی از بهترین قسمت‌های والدین بودن باشد. دانستن چگونگی نگاه فرزندتان به جهان، آموزش مهارت‌های جدید به کودک و راهنمایی آن‌ها هنگام پردازش احساسات و تغییرات بزرگ جدید، همه بخشی از والدین بودن است اما این کار آسان نیست.

وقتی کودک شما بزرگ می‌شود، مراحل رشد تدریجی را از تولد تا بزرگسالی طی می‌کند. عوامل محیطی، ژنتیکی و فرهنگی می‌تواند روی رشد کودک و سرعت گذر او از یک مرحله به مرحله دیگر تأثیر بگذارد. برای کودکان دشوار است که تجربه خود را توضیح دهند و حتی کمتر می‌توانند احساسات خود را آنالیز کنند. آنجاست که روانشناسی کودک می‌تواند به شما اطلاعات بسیار مهم و ارزشمندی ارائه دهد.

روانشناسی کودک چیست؟

روانشناسی کودک مطالعه رشد آگاهانه و ناخودآگاه دوران کودکی است. روانشناسان کودک نحوه تعامل کودک با والدین، با خود و با جهان را بررسی می‌کنند تا رشد ذهنی او را درک کنند.

چرا روانشناسی کودک مهم است؟

همه می‌خواهند فرزندشان رشد سالم داشته باشد اما همیشه مشخص نیست که رفتار یک کودک علائم مرحله طبیعی رشد است یا نشانه‌ای از یک ناهنجاری محسوب می‌شود. روانشناسان کودک می‌توانند به شما کمک کنند تا تفاوت این دو را دریابید. درک الگوهای روانشناختی طبیعی و غیر طبیعی کودک می‌تواند به والدین کمک کند تا بدانند چگونه می‌توانند به بهترین وجه با کودک خود ارتباط برقرار کنند، به کودک خود مکانیسم‌های مدیریت احساسات را بیاموزند و به او در گذر از هر مرحله رشد کمک کنند.

روانشناسان کودک همچنین می‌توانند رفتارهای غیر طبیعی را زود تشخیص دهند، به تشخیص ریشه مسائل معمول رفتاری مانند مسائل یادگیری، بیش فعالی یا اضطراب کمک کنند و به کودکان کمک کنند تا به آسیب‌های اولیه کودکی غلبه کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند به پیش‌گیری، ارزیابی و تشخیص تاخیر در رشد یا ناهنجاری‌هایی مانند اوتیسم کمک کنند.

روانشناسی کودک تعامل چند حوزه اصلی رشد را مطالعه می‌کند:

رشد جسمانی

رشد جسمانی در کودکان به طور معمول یک توالی قابل پیش بینی از وقایع محسوب می‌شود. کودک شما به ترتیب سر خود را بالا می‌برد، می‌غلتد، چهار دست و پا حرکت می‌کند، راه می‌رود و می‌دود. روانشناس کودک می‌تواند به پزشک متخصص اطفال شما در بررسی رشد جسمی کودک کمک کند و در صورت وجود هرگونه ناهنجاری که می‌تواند بیانگر بی‌نظمی در رشد باشد، او را آگاه سازد. روانشناسان کودک رشد کودک شما را به سمت نقاط عطف رشد بررسی می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که کودک از نظر جسمی در حال رشد طبیعی است. تاخیرهای عمده در رشد جسمی می‌تواند سایر موارد اساسی مربوط به رشد را نشان دهد که می‌تواند در اوایل حل شود

رشد شناختی

درک پزشکی از رشد شناختی دوران کودکی طی سال‌های اخیر بسیار تغییر کرده است. اکنون می‌دانیم که نوزادان تازه متولد شده حتی قبل از اینکه زبان بیان آن را داشته باشند از محیط خود آگاه هستند و به آن علاقه مند می‌باشند.

رشد شناختی به یادگیری فکری و فرایندهای تفکر کودک اشاره دارد که شامل مشاهده و درک جهان پیرامون، یادگیری زبان، حافظه، تصمیم‌گیری، حل مسئله، نحوه استفاده کودک از تخیل خود و نحوه استفاده کودک از استدلال‌های اساسی می‌باشد. همه این عوامل تحت تأثیر ژنتیک و محیط کودک قرار دارند.

رشد عاطفی (اجتماعی)

رشد عاطفی و اجتماعی عمیقا درهم آمیخته‌اند. رشد عاطفی به احساس کودک در حس، درک و ابراز احساسات خود اشاره دارد. رشد عاطفی در کودکان بسیار کوچک از طریق ابراز احساسات اساسی مانند ترس، شادی، عصبانیت و غم بیان می‌شود. با رشد کودک، احساسات پیچیده‌تری مانند اعتمادبه‌نفس، امید، احساس گناه و غرور بروز می‌کند. رشد عاطفی همچنین توانایی کودک در احساس و درک احساسات دیگران از طریق همدلی را شامل می‌شود. یادگیری کنترل و بیان مناسب احساسات برای بسیاری از کودکان دشوار است. کمک به کودکان در درک زودهنگام احساسات خود می‌تواند تأثیر مهمی در رشد عاطفی فعلی و آینده داشته باشد. یک روانشناس کودک می‌تواند به کودک شما کمک کند تا احساسات خود را به روشی سالم و مثبت درک و بیان کند.

رشد عاطفی، رشد اجتماعی را بسیار آگاه می‌کند چون نحوه احساس، درک و بیان احساسات کودک تأثیر مستقیمی بر نحوه تعامل او با سایر افراد دارد. رشد اجتماعی در مورد چگونگی رشد ارزش‌ها، آگاهی و مهارت‌های اجتماعی کودک برای ارتباط با افراد اطراف است (والدین، همسالان، شخصیت‌های معروف و حیوانات). روابط اولیه کودک می‌تواند تأثیر بسزایی در رشد مهارت‌های اجتماعی متناسب با سن او داشته باشد. اعتماد، دوستی، مدیریت تضادها و احترام به قدرت نمونه‌هایی از توسعه اجتماعی هستند.

دیدگاه ارزشمند خود را ثبت نمائید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • کارشناسی ارشد فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان
  • دانشجوی دکترای فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان 1399 تا 1403 و رتبه 100 آزمون دکترای فیزیک
  • دبیر رسمی اموزش پرورش با ۱۵سال سابقه تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان و هیئت امنایی و غیر انتفاعی در کرمان و شهرستان ها
  • تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان شهرستانهای استان کرمان