ایران

09145144176 – 09029014178

    

‏۸ مرحله کاربردی جهت تسهیل یادگیری گرامر

تاریخ انتشار:۱۳۹۹-۱۱-۱۴

گرامر چیست؟ حتی اگر بسیاری از افراد سال های زیادی را برای یادگیری گرامر سپری کرده باشند، بازهم به صورت معما برایشان باقی می ماند. یا از گرامر می ترسند یا اینکه کلا آن را نادیده می گیرند. به هر حال اگر در حال یاد گیری زبانی هستید، نیازی نیست همه این مراحل را انجام دهید. اگر می خواهید گرامر را به آسانی یاد بگیرید، بهتر است آن را در جای مناسب به کار ببرید.

گرامر در مراحل ابتدایی یادگیری زبان، دشوار به نظر می رسد. زبان های مختلف با توجه به الگوهای گرامری متمایز خود شناخته می شوند. مثلا گرامر انگلیسی و ماندارین (زبان اصیل چینی) دو مفهوم کاملا مجزا هستند و احتمالا زمان زیادی برای درک تفاوت ها نیاز باشد. به هر حال این مسئله، مسئله اصلی نیست. چون بالاخره افراد بومی منطقه بدون یادگیری گرامر، زبان منطقه را یاد می گیرند.

با اینکه اگر زبان گفتاری دارای ایراد گرامری باشد مشکلی پیش نمی آید و قابل درک است اما مشکل اینجاست که اگر بخواهید متنی برای یک وبلاگ، یک پست برای شبکه های اجتماعی یا یک مقاله برای مدرسه بنویسید، باید از گرامر مناسب آن استفاده کنید. حتی اگر برای محتوا بهترین رتبه را کسب کنید، برای فرم و ترکیب جملات رتبه کمی کسب خواهید کرد. به نظر دلسرد کننده است، نه؟ احتمالا بخواهید از خدمات مقاله نویسی برای رفع مشکل خود استفاده کنید اما در نهایت مجبورید خودتان گرامر پایه را بیاموزید و از آن استفاده کنید. همچنین نتایج نهایی بسیار راضی کننده است. در این قسمت ۸ مرحله ارائه شده است تا بتوانید خودتان گرامر را به آسانی یاد بگیرید.

۱. هر چقدر می توانید کلمات جدید یاد بگیرید.

برای یادگیری ساده گرامر، کلمات عنصر اساسی هر زبان هستند. یک دیکشنری تهیه کنید (یا یکی از آنها را دانلود کنید) و تا جایی که می توانید بسیاری از کلمات آن را یاد بگیرید. هر کلمه جدید را هر چند بار که می توانید استفاده کنید تا آن را به خاطر بسپارید. تا زمانی که بتوانید کلماتی را که آموخته اید استفاده کنید و حداقل نیمی از شنیده های خود را درک کنید، نباید نگران گرامر باشید.

۲. با دیگران صحبت کنید.

زبان، شما را به بخشی از جامعه تبدیل می کند. یادگیری زبان بدون گفتگو با افراد دیگر بسیار دشوار است. از هر فرصتی برای گفتگو با دیگران استفاده کنید، حتی تلفنی! شما با گوش دادن به کلماتی که دیگران از آنها استفاده می کنند، گرامر را یاد می گیرید؛ حتی اگر قوانین آن را بلد نباشید. هرچه بیشتر کلمات به درستی استفاده شده را بشنوید، بیشتر یاد می گیرید.

۳. فیلم ببینید و یاد بگیرید.

بهترین راه یادگیری گرامر، تماشای فیلم و نمایش های تلویزیونی به زبانی است که به آن علاقه دارید. مثلا اگر به زبان انگلیسی علاقه دارید، یکی از فیلم های خوب “The Big Bang Theory”است، به خصوص شخصیت شلدون کوپر که بدون رودربایسی، گرامر هرکس را در نمایش تصحیح می کند. به هر حال در تماشای فیلم ها و نمایش های تلویزیونی با احتیاط باشید چون بسیاری از افراد از گرامر درستی استفاده نمیکنند. هنگام تماشای فیلم، اگر عبارتی را متوجه نشدید، به عقب برگردید. سعی کنید نسخه هایی با زیرنویس انگلیسی تهیه کنید تا به شما کمک کند که صحبت های افراد با لهجه های سنگین را بهتر متوجه شوید.

۴. از دیگران بخواهید اشتباهات گرامری شما را اصلاح کنند.

وقتی شما از گرامری اشتباه استفاده می کنید، اکثر مردم دوست ندارند به شما تذکر بدهند چون فکر می کنند آزرده خاطر می شوید. از اطرافیانتان بخواهید تا در صورت لزوم اشتباهات شما را اصلاح کنند تا بتوانید از این اشتباهات درس بگیرید. وقتی موردی را ویرایش و تصحیح کردید، آن را در برابر متن اصلی خود بررسی کنید تا ببینید کجا اشتباه کرده اید. تمام اصلاحات و اقدامات را یادداشت کنید.

۵. ادات سخن را بیاموزید.

اکنون که کلمات زیادی بلدید باید بتوانید از آنها در یک جمله استفاده کنید. می توانید در ادات سخن با کنار هم قرار دادن تمام کلماتی که می دانید این کار را انجام دهید. در حین یادگیری گرامر باید به این نکته بیشتر توجه کنید چون ادات سخن نحوه به کار گیری کلمات در جملات را به شما آموزش می­دهند. چندین نمونه از ادات سخن و توضیحات آن در قسمت پایین ذکر شده است.

اسم: نام یک شخص، مکان یا وسیله. اسم ها می توانند اسم های خاص باشند، مثلا Julie, Cambridge University, iPhone و … . یا اینکه اسامی عمومی باشند، مانند girl, school, smart phone و … .

ضمیر: در جمله بجای اسم می نشیند. انواع ضمایر به صورت مقابل است: ضمایر شخصی (he, she, it)، ضمایر ملکی (mine, hers, his)، واکنشی (myself, herself, himself, itself)، متقابل (each other)، نسبی (that, which, whom, whose)، اشاره (this, that)، پرسشی (who, what, when) و نامشخص (anyone, anything, nothing, somebody).

صفت: یک اسم یا ضمیر را توصیف می کند، pretty girl, prestigious school, gray smart phone

حرف تعریف: صفت ویژه ای که برای تعریف اسم مشخص (the) یا نامشخص (a/an) استفاده می شود.

فعل: کلمه ای که انجام کاری یا روی دادن حالتی را نشان می دهد. jump, walk, speak, right, be

قید: فعل، صفت یا یک قید دیگری را توصیف می کند. jump high, walk slowly, very pretty, highly prestigious school

حروف ربط: دو جمله را کنار هم قرار می دهد. (and, or, but)

حروف اضافه: نشان دهنده موقعیت یا جهت است و با اسم یا یک ضمیر استفاده می شود.

He went up the stairs.

Julie came from school.

حروف ندا: کلماتی که احساسات را نشان می دهند. Wow!, Ouch!

هنگامی که تلاش می کنید کلمات را به عنوان ادات سخن شناسایی کنید، ایده بهتری درباره چگونگی جمع شدن کلمات در یک جمله به دست می آورید. شاید ظاهرا کار زیادی داشته پیش روی شماست اما اگر به طور مکرر این کار را انجام دهید، به آن عادت می کنید و به طور اتوماتیک آن را انجام می­دهید. حتی دیگر به آن فکر هم نمی­کنید.

۶. به دنبال الگوها باشید.

با شناسایی ادات سخن در یک جمله، الگوها را مشاهده خواهید کرد. سعی کنید آنها را بدون بررسی یادداشت های گرامری خود شناسایی کنید و هنگام ساخت جملات خود از الگوها پیروی کنید. متوجه نتیجه تلاش های خود خواهید شد.

۷. اقسام فعل را تمرین کنید.

اشکال صرف یا فعل یکی از بزرگترین چالش ها در یادگیری گرامر محسوب می شود. صرف کردن به نوعی فعل را تغییر می دهد تا اطلاعاتی را در مورد آن به شما ارائه دهد که می تواند زمان، شخص، تعداد، جنبه، صدا، حالت یا جنسیت باشد. احتمالاً درباره زمان حال، گذشته و آینده اطلاع دارید که جزو صرف وقت است.

در صرف فعل، دو نوع فعل وجود دارد، قاعده دار و بی قاعده. افعال قاعده دار آسان هستند چون از یک الگو پیروی می کنند. مثلا bake. برای تبدیل این فعل به حالت گذشته، فقط به انتهای آن d اضافه می کنیم. پس گذشته آن baked است. برای ساخت آینده فعل از will یا shall قبل از فعل استفاده می کنیم. “will bake” یا “shall bake”. تمامی افعالی که از این الگو پیروی می کنند، قاعده دار هستند.

احتمالا در زمینه افعال بی قاعده مشکلاتی داشته باشید. هیچ قانون مشخصی برای این افعال وجود ندارد، پس باید بدانید که چگونه هر کلمه را با هم ترکیب کنید. مثلا چون حالت گذشته کلمه bake شده baked، نمی­توان گفت که حالت گذشته کلمه take بشود taked. چون حالت گذشته این کلمه took است. به همین صورت گذشته buy می شود bought. گذشته run می شود ran. و … .

به هر حال با تمرین بسیار زیاد می توانید از این افعال هم در جملات خود استفاده کنید. لیستی از افعال رایج را مرور کنید، آنها را تلفیق کنید و در یک جمله به کار ببرید.

هنگامی که بسیاری از افعال را در قالب فعل ساده، گذشته و آینده آموختید، می توانید تمرین را با حال کامل، گذشته کامل و گذشته استمراری شروع کنید.

۸. از یک اپلیکیشن استفاده کنید.

با اینکه به نظر می رسد تقلب باشد اما اپلیکیشن های تلفن همراه به شما کمک می کنند تا گرامر را در هر سطح به راحتی یاد بگیرید. استفاده از این اپلیکیشن ها راحت و آسان است. اگر اپلیکیشن های صحیحی را انتخاب کنید، تمام مراحل را برای یادگیری آسان گرامر به شما ارائه می دهد. از طریق این اپلیکیشن ها قابلیت هایی به دست می آورید که به شما امکان می دهد از طریق هر روشی که می خواهید بر گرامر تسلط پیدا کنید. مثلا اپلیکیشن هایی که گرامر شما را از طریق یک راهنمای قابل بارگیری آموزش می دهد و برنامه هایی مانند Bilingua که به شما امکان می دهد با دوستان جدید از هر کشوری برای تمرین هر زبانی که می­خواهید ارتباط برقرار کنید.

روش های دیگر برای یادگیری گرامر چیست؟

یادگیری گرامر یک فرآیند طولانی است اما زیاد سخت نیست و دلیلی وجود ندارد که با انجام آن سرگرم نشوید. اگر از این ۸ روش استفاده کنید می­توانید به راحتی گرامر را یاد بگیرید. اما قطعاً روش های دیگری نیز وجود دارد که فرایند را سرگرم کننده و هیجان انگیز می کند. منتظر نظرات و سوالات شما درباره یادگیری گرامر هستیم.

دیدگاه ارزشمند خود را ثبت نمائید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا ثبت نام کن!

برای مشاهده دوره های آموزشی کلوپ نخبگان کلیک کنید
  • کارشناسی ارشد فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان
  • دانشجوی دکترای فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان 1399 تا 1403 و رتبه 100 آزمون دکترای فیزیک
  • دبیر رسمی اموزش پرورش با ۱۵سال سابقه تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان و هیئت امنایی و غیر انتفاعی در کرمان و شهرستان ها
  • تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان شهرستانهای استان کرمان