ایران

09145144176 – 09029014178

    

‏۱۰ نکته مهم برای سخنرانی عمومی

تاریخ انتشار:۱۳۹۹-۱۱-۲۱

ممکن است خیلی از شما عزیزان هنگام صحبت کردن در جمع مشکل داشته باشید و حتی هنگام کنفرانس های عمومی در کلاس های درس به خصوص به زبان انگلیسی، با مشکل رو برو شوید. اما اصلا نگران نباشید با دانستن نکات زیر اینکار برای شما به راحتی آب خوردن می­شود.

۱.عصبی بودن نرمال و طبیعی است.  پس تمرین و آماده سازی کنید!

همه افراد برخی واکنش­های فیزیولوژیکی مثل ضربان قلب و لرزش دست را  تجربه می­کنند. این احساسات را با این عنوان که عملکرد ضعیفی دارید مرتبط نکنید. بعضی از این هیجانات می­تواند مفید باشد. بالا رفتن آدرنالین باعث تعریق شما می­شود و همچنین  شما را هوشیار و آماده می­کند تا بهترین عملکرد را داشته باشید.

بهترین روش برای غلبه بر اضطراب، آماده سازی، آماده سازی و باز هم آماده سازی  است. زمانی را به آن اختصاص دهید و چندین بار یادداشت های خود را مرورکنید. بعد از اینکه به مطالب تسلط نسبی پیدا کردید، حتماً تمرین کنید. از خودتان فیلم بگیرید، یا از دوستان خود بخواهید عملکرد شما را نقد کنند.

۲. مخاطب خود را بشناسید. سخنرانی شما درباره آنهاست، نه خودتان.

قبل از تنظیم متن خود، در نظر بگیرید که این پیام برای چه کسانی در نظرگرفته شده است. تا حد ممکن در مورد مخاطبان خود تحقیق کنید. این کار به شما کمک می­کند تا در انتخاب کلمات، سطح اطلاعات، الگوی سازمانی و بیانیه انگیزشی به خوبی عمل کنید.

۳. مطالب خود را در بهترین روش و در مسیر هدف خود  سازماندهی کنید.

چارچوبی برای سخنرانی خود تعیین کنید. موضوع، هدف کلی، هدف خاص، ایده و نکات اصلی را بنویسید. اطمینان حاصل کنید که می­توانید در ۳۰ ثانیه اول توجه مخاطب را به خود جلب کنید.

۴. بازخوردها را زیر نظر بگیرید و بپذیرید.

تمرکزتان را بر روی مخاطب قرار دهید و واکنش های آنها را بسنجید، پیام خود را بر آن اساس تنظیم کنید و انعطاف پذیر بمانید. ارائه یک سخنرانی از پیش ساخته شده باعث می­شود تا توجه مخاطبان پیگیر را از دست بدهید یا آن­ها را گیج کنید.

۵- خودتان باشید.

خودتان باشید، در هر نوع ارتباط و موضوعی سر صحبت نباشید. درخشش شخصیت شما اعتبار بهتری برایتان ایجاد می­کند. هم­چنبن مخاطبان در صورتی به گفته های شما اعتماد خواهند کرد که شما را به عنوان یک فرد واقعی ببینند.

۶. شوخ طبع باشید، از داستان و زبان موثر استفاده کنید.

در ارائه خود برخی حکایات طنز را تعریف کنید و مطمئناً توجه مخاطب خود را جلب خواهید کرد. به­طور کلی مخاطبان در سخنرانی ها  لمس شخصی را دوست دارند. یک داستان می­تواند آن را فراهم کند.

۷.  از روی متن نخوانید مگر اینکه مجبور باشید با رئوس مطالب کار کنید.

خواندن از روی یک نوشته یا اسلاید باعث می شود ارتباط بین افراد شکسته شود. با حفظ ارتباط چشمی با مخاطب، تمرکزتان را بر روی خود و پیام تان حفظ می­کنید. یک طرح اجمالی می­تواند به شما کمک کند تا حافظه خود را بیدار کنید و وظایفتان را انجام دهید.

۸– از صدا و دستان خود به طور موثر استفاده کنید. حرکات عصبی را کنار بگذارید.

ارتباط غیر کلامی بخش بیشتری از پیام را حمل می کند. تحویل خوب نه تنها باعث جلب توجه نمیشود بلکه  ایده های گوینده را به وضوح و بدون حواس پرتی منتقل می­کند.

۹.  کار را با جلب توجه آغاز کنید و با یک پایان پویا تمام کنید.

آیا از شنیدن سخنرانی با عنوان “امروز من قصد دارم در مورد X با شما صحبت کنم” لذت می برید؟ اکثر مردم این کار را نمی­کنند. درعوض، از یک آمار حیرت انگیز، یک حکایت جالب یا یک نقل قول مختصر استفاده کنید. سخنرانی خود را با یک خلاصه و یک جمله محکم که مخاطب شما مطمئناً به خاطر می­آورد، به پایان برسانید.

۱۰. به صورت خردمندانه ازابزارهای صوتی و تصویری استفاده کنید.

اگر از این ابزار ها زیاد استفاده شوندمی­توانند ارتباط مستقیم با مخاطب را قطع کنند، بنابراین از آنها بطور مناسب استفاده کنید. آنها باید محتوای شما را تقویت یا روشن و توجه مخاطب شما را جلب و حفظ کنند.

تمرین کامل نمی کند…

ارتباط خوب هرگز کامل نیست و هیچ کس انتظار ندارد که شما کامل باشید. با این وجود قرار دادن زمان لازم برای آماده سازی به شما در ارائه سخنرانی بهتر کمک می­کند. ممکن است نتوانید کاملاً هیجنات خود را کنترل کنید اما می­توانید یاد بگیرید که آنها را به حداقل برسانید.

دیدگاه ارزشمند خود را ثبت نمائید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا ثبت نام کن!

برای مشاهده دوره های آموزشی کلوپ نخبگان کلیک کنید
  • کارشناسی ارشد فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان
  • دانشجوی دکترای فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان 1399 تا 1403 و رتبه 100 آزمون دکترای فیزیک
  • دبیر رسمی اموزش پرورش با ۱۵سال سابقه تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان و هیئت امنایی و غیر انتفاعی در کرمان و شهرستان ها
  • تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان شهرستانهای استان کرمان