ایران

09145144176 – 09029014178

    

‏۱۰ راه ساده و کارآمد برای یادگیری زبان ‏انگلیسی ‏

تاریخ انتشار:۱۳۹۹-۱۱-۱۴

یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم میتواند امری چالش برانگیز باشد، اما زمانی که وارد آن شدید، تمام تلاش و انرژی که صرف یادگیری آن میکنید ارزش دارد. یادگیری زبان، سفر های شما را بسیار راحت تر از قبل میکند. همچنین دیگر لازم نیست منتظر فیلم های مورد علاقه هالیودی خود باشید تا به زبان فارسی یا زبان اول شما ترجمه شود. اگر تا به امروز تلاش های شما برای یادگیری    زبان انگلیسی نتیجه بخش نبوده، به این معنی نیست که شما توانایی یادگیری ندارید. بلکه به این دلیل است که راه مخصوص به خود را برای یادگیری زبان هنوز پیدا نکرده اید. برای کمک به شما در این امر، اکنون به نکاتی درمورد نحوه یادگیری زبان انگلیسی به صورت کارآمد میپردازیم.

 • زبان انگلیسی را بخوبی بشناسید.

انواع مختلفی از زبان انگلیسی وجود دارد. انگلیسی بریتانیایی، آمریکایی، انگلیسی مختص آفریقای جنوبی و غیره. هیچ کدام آنها نسبت به دیگری برتری ندارند و زبان انگلیسی در هر قوم و کشوری، زبان انگلیسی است. سعی کنید تفاوت های  آنها را به طور مثال در بریتانیا و آمریکا بفهمید. به طور نمونه:

Elevator (American (…………… آسانسور              Lift (British) ………….. آسانسور

 • خود را ارزیابی کنید.

به نقاط قوت و ضعف خود فکر کنید. آنها را در جایی یادداشت کنید و مشخص کنید که قصد تقویت کدام یک از مهارت های خود را در زبان انگلیسی دارید. البته نقاط قوت خود را هرگز نادیده نگیرید و بابت آنها به خود تبریک بگوید. دادن روحیه به خود جزو مهمترین مسائل روانشناختی در شروع هر کاری است.

 • مطالعه عبارات را جایگزین حفظ لغات کنید.

هنگام یادگیری یک زبان جدید نباید صرفا مشغول مطالعه لغات بصورت تکی باشید. چون حفظ کردن لغات بیرون از متن منطقی نیست. بجای اینکار شما باید تمام عبارات را درون یک متن مطالعه کنید. یادگیری معانی لغات بسیار ساده تر خواهد شد زمانی که معنی و نحوه استفاده آنها را درون متن و جمله درک کنید.

 • منابع خود را به درستی انتخاب کنید.

 از منابع مناسب برای سطح مختص خود در زبان انگلیسی استفاده کنید و از رفتن به سراغ تمرین های متنی و شنیداری بسیار ساده یا بسیار سخت بپرهیزید. از جنس مطالبی استفاده کنید که شما را به چالش بکشند و در عین حال خسته کننده و آزار دهنده نباشند.

 • با گوش هایتان بشنوید و یاد بگیرید.

درست است که خواندن متون انگلیسی به شما در یادگیری آن کمک میکند اما شما نباید فقط به متن تکیه کنید. کتاب ها منبع بسیار خوبی برای یادگیری لغات و همینطور گرامر زبان انگلیسی هستند اما شاید در تقویت مکالمه شما خیلی کاربردی نباشند. اگر میخواید یادبگیرید که چطور روان صحبت کنید مهارت شنیداری خود را در این زمینه تقویت کنید. با اینکار شما لغات و ساختار جملات را بدن حفظ کردن آنها یاد خواهید گرفت. خیلی درمورد بی نقص جلوه دادن لهجه خود در زبان انگلیسی حساسیت به خرج ندهید زیرا لهجه شما بخشی از فرهنگ و هویت شماست. انگلیسی زبانان محلی از شنیدن زبان خود با لهجه های متفاوت لذت میبرند.

 • خود را با آزمون تعیین سطح بسنجید.

آگاهی بر دانش فعلی خود قبل از یادگیری هرچیزی بسیار ضروری است. شما بر اساس دانشی که دارید در لول های Intermediate یا پایین تر و Upper-Intermediate یا بالاتر قرار میگیرید. برای اگاهی از سطح فعلی خودتان میتوانید اینجا کلیک کنید و به بخش تعین سطح سایت ما منتقل شوید.

 • کیفیت را بر کمیت ترجیح دهید.

وقتی بحث یادگیری یک زبان جدید پیش می آید، باید کیفیت را الویت خود قرار دهید. به جای یادگیری صد ها لغت جدید در هفته یا روز، تعداد کمتری را به صورت مداوم با خود تکرار کنید تا به خوبی ملکه ذهنتان شود. به قول رزمی کار مشهور بروسلی: “من از هزاران حرکتی که یک بار تمرین شده اند نمی­ترسم بلکه از یک حرکتی که هزاران بار تمرین شده است میترسم”. این نکته را نیز فراموش نکنید که هیچ وقت خود راه در تعداد بی شماری لغت و اطلاعات غرق نکنید. در این روش شما تماما از حافظه بلند مدت خود بهره میبرید.

 • گرامر را با داستان های کوتاه مختلف یاد بگیرید.

یکی از بهترین راه های یادگیری گرامر زبان انگلیسی خواندن یا گوش دادن به داستان های کوتاه یا ساختار ها و زمان های مختلف است. چیزی که در این روش مهم است این است که شما گرامر را به صورت طبیعی و ناخودآگاه یاد می­گیرید و درگیر فرمول های پیچیده و از این دست روش های غلط نمی­شوید.

 • بجای گوش دادن و تکرار کردن، گوش دهید و پاسخ دهید.

اگر بدنبال تقویت زبان انگلیسی خود هستید، بدنبال روش های معمول کتاب ها مثل “گوش دهید و تکرار کنید” نروید. بجای تکرار طوطی وار لغات و عبارات، به سوالات خواننده پاسخ دهید. مهم نیست که در ابتدا پاسخ شما درست است یا غلط یا حتی از ساختار صحیح پیروی میکند. شما باید با زبان انگلیسی به نوعی درگیر شوید. به عنوان مثال اگر در حال گوش دادن به یک پادکست یا اخبار هستید هر ۲۰ یا ۳۰ ثانیه آن را متوقف کنید و خلاصه ای از آنچه گفته شد را برای خود شرح دهید.

۱۰. در کلاس های آنلاین شرکت کنید.

با یک جستجوی ساده به کلاس های زیادی در خصوص آموزش زبان انگلیسی بر می­خورید. این روش کمی برای شما هزینه بر است. به همین دلیل پیشنهاد نمیشود که ان را تنها تکیه گاه خود برای یادگیری قرار دهید.

دیدگاه ارزشمند خود را ثبت نمائید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا ثبت نام کن!

برای مشاهده دوره های آموزشی کلوپ نخبگان کلیک کنید
 • کارشناسی ارشد فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان
 • دانشجوی دکترای فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان 1399 تا 1403 و رتبه 100 آزمون دکترای فیزیک
 • دبیر رسمی اموزش پرورش با ۱۵سال سابقه تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان و هیئت امنایی و غیر انتفاعی در کرمان و شهرستان ها
 • تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان شهرستانهای استان کرمان