ایران

09145144176 – 09029014178

    

‎۷‎‏ راز یادگیری زبان انگلیسی

تاریخ انتشار:۱۳۹۹-۱۱-۱۴

راز هایی که قراره در این مقاله به آن ها بپردازیم بسیار ساده و در عین حال کاربردی هستند. تمام این نکات ده ها سال است توسط اساتید، به زبان آموزان گوش زد میشود و همچنان تاثیر گذار است.

 • استرس کلمات را فرا بگیرید.

استرس کلمات یک نکته کلیدی برای مکالمه و درک زبان انگلیسی است. استرس کلمات هنگامی که با یک گوینده سریع رو به رو میشوید به کمک شما می آید.

استرس کلمه به چیست؟

سه کلمه photograph, photographer photographic, را در نظر بگیرید. آیا هر سه هنگام صحبت کردن یک صدا را میدهند؟ خیر صدایی که ایجاد میکنند متفاوت است چون استرس هر بخش از این سه کلمه با هم متفاوت است. یعنی بخشی که صدای قوی تری ایجاد میکند.

PHOtograph

phoTOgrapher

photoGRAPHic

این اتفاق در تمام کلمات دو یا چند بخشی رخ میدهد.

TEACHer, JaPAN, CHINa, aBOVE, converSAtion, INteresting, imPORtant, deMAND, etCETera

بخش هایی که استرس ندارند، یا ضعیف هستند یا کاملا ساکتند. کسانی که انگلیسی زبان اولشان است بیشتر به استرس کلمات گوش میدهند. اگر شما استرس کلمات را به خوبی رعایت کنید به صورت ناخود آگاه توانایی تلفظ شما نیز در مکالمه تقویت میشود. اگر معلم زبان انگلیسی دارید حتما از او برای درک بیشتر استرس کلمات سوال کنید. سعی کنید به استرس کلمات و واژه ها هنگام گوش دادن به رادیو یا دیدن فیلم توجه کنید. اولین مرحله تشخیص استرس و سپس استفاده کردن از آن است.

 • استرس جملات را فراموش نکنید.

استرس جملات نیز فاکتور بسیار مهمی در صحبت کردن و مکالمه محسوب میشود. در استرس جملات بعضی از کلمات صدای بلند تری به خود میگیرند و باقی کلمات صدای ضعیف تری دارند. مانند جمله “We want to go”. بنظر شما تمام کلمات این جمله یک صدا تلفظ میشوند؟ به طور قطع خیر. ما کلمات کلیدی و مهم تر را بلند تر تلفظ میکنیم. خب حالا کلمه مهم این جمله چیست؟ بله درسته “Want” و “Go”.

We WANT to GO.

We WANT to GO to WORK.

We DON’T WANT to GO to WORK.

We DON’T WANT to GO to WORK at NIGH.

فراموش نکنید یادگیری استرس جملات برای شما یک امر بسیار ضروری است. هدف ما از این مقاله این بود که شما درمورد وجود استرس جملات آگاهی پیدا کنید.

 • به درستی گوش دهید.

زبان آموزان معمولا علاقه ای به گوش کردن به رادیو یا شبکه های انگلیسی زبان ندارند چون از سریع صحبت کردن آنها گلایه دارند و میگویند چیزی نمیفهمند. اما نکته اینجاست که دقیقا زمانی باید گوش فرا دهید که آن برای شما سریع و نامفهوم است. چگونه میتوانید پیشرفت کنید بدون اینکه به خوبی گوش بدهید؟

زمانی که نوزاد بودید آیا زبان مادری خود را متوجه میشدید؟ زمانی که سه هفته یا یک ماه یا یک سال سن داشتید چطور؟ البته که خیر. اما شما زبان مادری خود را با گوش دادن یاد گرفتید. دقت کنید، شما آن را با گوش دادن مداوم و بیست و چهار و هفت روز هفته یاد گرفتید. بعد آن شما صحبت کردن را فرا گرفتید و بعد از ان نوشتن و خواندن را. اما فراموش نکنید گوش دادن اولین مرحله این پروسه بود.

 • گوش ندهید!

شاید تعجب کنید که در مورد قبل چقدر به گوش دادن تاکید کردیم اما اینجا به گوش ندادن!

گوش دادن و شنیدن! آیا تفاوت این دو را میدانید؟ گاهی اوقات بهتره که بشدت به چیزی توجه کنید و به آن گوش دهید اما گاهی اوقات بهتر است که رادیو را روشن بگذارید و فقط بشنوید اما گوش ندهید. خود را در معرض شنیدن قرار دهید. گوش دادن را به ناخودآگاه خود بسپارید و همچنان یاد بگیرید. اگر شما با خود آگاه خود گوش بدهید ممکن است بعد از مدتی خسته شوید اما نگران نباشید. فقط بشنوید و به ما اعتماد کنید. شما با شنیدن نیز یاد خواهید گرفت. نکته مهم اینجاست که فقط آرام بشنوید و کاری نکنید. مغز شما، ناخودآگاه شما به مطالب گوش میدهد و آن ها را در خاطر شما ذخیره میکند.

 • سطح دانش لغوی خود را با روزی ۵ لغت جدید تقویت کنید.

یادگیری لغات آنقدر ها که فکر میکنید دشوار نیست. اگر با محاسبه ۳۶۵ روز سال در نظر بگی بگیریم، شما در یک سال ۱۸۲۵ کلمه جدید را به خوبی یاد میگیرید. مقدار زیادی است! این مقدار جدا از تعداد کلماتی است که شما در طول یک سال از راه های دیگری مثل مکالمه یا مطالعه متفرقه یاد میگیرید است. یک دفترچه یادداشت برای خود تهیه کنید و روزانه ۵ لغت جدید را یادداشت و تمرین کنید. برای آشنایی بیشتر در خصوص نحوه یادگیری لغات شما میتوانید مقاله ۷ راه ساده برای یادگیری زبان انگلیسی را مطالعه کنید.

 • دقایقی در روز، بهتر از ساعت ها مطالعه در هفته.

منظور ما از این تیتر این است که ۳۰ دقیقه مطالعه زبان انگلیسی در روز بهتر از ۵ ساعت در هفته است! آهسته و پیوسته مطالعه کنید. کمی مطالعه ی روزمره، نه تنها بسیار بازدهی بهتری نسبت به چندین ساعت متوالی مطالعه گاه و بیگاه دارد، بلکه ساده تر نیز است. پیدا کردن ۳۰ دقیقه وقت خالی در روز قطعا راحت تر است. چطور؟ شما میتوانید ۳۰ دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید. یا زمانی را که صرف میل کردن ناهار و شام میکنید کوتاه تر کنید و همینطور ادامه دهید.

 • مرور، مرور و مرور!

اگر شما مطالبی که خوانده اید را با خود مرور کنید یعنی مجدد و سریع تر از قبل مطالعه کنید، بازدهی یادگیری خودرا تا صد درصد افزایش داده اید. هنگامی که چیزی را یاد میگیرید، آن را یادداشت کنید و در بازه های زمانی مختلف سه بار آن را مرور کنید. بازه زمانی زیر میتواند مناسب باشد:

بعد از یک روز

بعد از یک هفته

بعد از یک ماه

با هر بار مطالعه مجدد، خود را امتحان کنید یعنی یادگیری، مرور و امتحان. سه اصل طلایی.

دیدگاه ارزشمند خود را ثبت نمائید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا ثبت نام کن!

برای مشاهده دوره های آموزشی کلوپ نخبگان کلیک کنید
 • کارشناسی ارشد فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان
 • دانشجوی دکترای فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان 1399 تا 1403 و رتبه 100 آزمون دکترای فیزیک
 • دبیر رسمی اموزش پرورش با ۱۵سال سابقه تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان و هیئت امنایی و غیر انتفاعی در کرمان و شهرستان ها
 • تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان شهرستانهای استان کرمان