ایران

09145144176 – 09029014178

    

‎۵‎روش کارآمد برای آموزش واژگان ویژه ‏معلمین

تاریخ انتشار:۱۳۹۹-۱۱-۱۴

      یادگیری واژگان بخش مهمی از فرآیند یادگیری یک دانش­آموز می‌باشد، اما آموزش واژگان میتواند برای آموزگاران چالش‌ برانگیز باشد. مخصوصا زمانی که هدف، آموزش به شکل موثر و درگیر کننده باشد.

پس آموزگاران چطور میتوانند واژگان را به طور موثر در پایه های مختلف و با محتواهای مختلف آموزش دهند؟ آموزش واژگان مناسب نه تنها با توضیح کلمات، بلکه با آموزش چگونگی فهم کامل متن ها با برقراری ارتباط خارج از برنامه ی درسی حاصل میشود. مطالعات نشان داده است که دانش‌ آموزانی که دایره ی لغات وسیع تری دارند معمولا در مدرسه خوب عمل می‌کنند.

چه چالش های در آموزش واژگان متوجه آموزگاران است؟

آموزش واژگان میتواند استرس ‌آور به نظر برسد. سختی هایی که با تمرین های مرتبط با واژگان در کلاس وجود دارد میتواند یادگیری را برای دانش ‌آموزان و همچنین آموزش را برای معلمان چالش برانگیز کند. ممکن است برای معلمان انتخاب هفتگی ۱۰-۲۰ کلمه برای آموزش و کار در کلاس سخت باشد.
مهم ترین واژه ها کدام اند؟ وضعیت درباره ی دانش‌ آموزانی که در سطوح مختلف درس میخوانند و یاد میگیرند چگونه است؟ از دیدگاه یک دانش آموز، یادگیری ساده ی کلمات و عباراتی که با آن ها هیچ ارتباطی ندارد سخت و برای بسیاری، بدون جذابیت است.

آموزش واژگان خسته کننده نیست!

در اینجا ۵ راه برای آموزش کارآمد و موثر کلمات به دانش آموزان وجود دارد:

  1. نقشه ی واژگان رسم کنید

نقشه های واژگان اشکال گرافیکی براساس مدل Frayer هستند که با کمک مترادف ها و متضاد ها و با نوشتن توضیح برای واژه یا استفاده ی آن در جمله به دانش آموزان برای یادگیری واژگان جدید کمک میکنند. فعالیت های نقشه ی واژگان به دانش آموزان اجازه میدهد تا به روش های متعددی درباره ی واژگان فکر کنند، و حتی فراتر از آن، بین هر کلمه با کلمه هایی که قبلا میدانستند ارتباط ایجاد کنند.

کارت های واژگان جدید ,Flocabulary براساس مدل Frayer ساخته شده اند، و دانش آموزان را تشویق به تعریف کلمات جدید براساس عبارات خودشان به وسیله ی نوشتن و رسم کردن میکنند.

  • موسیقی برای حفظ کردن

موسیقی همیشه ابزاری عالی برای کمک به حفظ کردن بوده است. ضربات و ریتم ها معمولا ماندگاری و به خاطر آوردن واژگان را برای دانش آموزان بهبود میبخشد. این به دانش آموزان اجازه میدهد تا با سرعت، اطلاعاتی را که فرا گرفته اند را به یاد بیاوردند. نرم افزار هایی مانند schoolhouse ruck و Flocabulary محتوای آموزشی را به روش به یاد ماندنی و موثر به دانش آموزان آموزش میدهد.

  • آنالیز ریشه

به جای آموزش تعریف یک کلمه، واژگان ریشه ای را آموزش دهید. به دانش آموزانتان معنی کلمه های خاص ریشه ای را آموزش دهید و اجازه دهید معنی آن ها را حدس بزنند. دانش آموزان میتوانند از این کلمه های ریشه ای در آینده برای درک معنی واژگانی که نمی دانند استفاده کنند.

  • لیست های شخصی سازی شده

چرا دانش آموزان را برای تشکیل لیست واژگان خودشان تقویت نکنیم؟ دانش آموزان با کلمات جدیدی که نمی دانند به طور روزمره در متن های درک مطلب و بحث ها در درس مواجه میشوند. زمانی که دانش آموزان واژگان خودشان را انتخاب میکنند، نه تنها آن ها برای یادگیری این واژگان با انگیزه تر میشوند، بلکه این کار اجازه میدهد تا لیست های واژگان برای هر دانش آموز شخصی سازی شود.

  • از سرنخ های متن استفاده کنید

با این روش آموزشی، معلم متن ها یا جملات درک مطلب را با واژگان جدیدی که در آن ها گنجانده شده است به کلاس ارائه میکند. سپس دانش آموزان تلاش به حدس زدن معانی کلمات و تعریف آنها میکنند. آموزش واژگان با سرنخ های متن مهارت های تفکر عمیق را تشویق میکند و باعث کمک به برقراری ارتباط با واژه و در نهایت کمک به حفظ معنی آن توسط دانش آموز میشود.

این ۵ نکته را در روش های برتر برای آموزش واژگان بررسی کنید. آموزش لغات از حالا نباید بخش چالش برانگیز دروس باشد. این نکات یک روش جامع برای یادگیری و فهم واژگان فراهم میکند؛ ما امیدواریم این نکات برای شما و دانش آموزانتان مفید واقع شود. شما چه نکات و تکنیک های دیگری در کلاس خود برای به خاطر سپردن واژگان استفاده میکنید؟

دیدگاه ارزشمند خود را ثبت نمائید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا ثبت نام کن!

برای مشاهده دوره های آموزشی کلوپ نخبگان کلیک کنید
  • کارشناسی ارشد فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان
  • دانشجوی دکترای فیزیک ذرات از دانشگاه شهید باهنر کرمان 1399 تا 1403 و رتبه 100 آزمون دکترای فیزیک
  • دبیر رسمی اموزش پرورش با ۱۵سال سابقه تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان و هیئت امنایی و غیر انتفاعی در کرمان و شهرستان ها
  • تدریس در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان شهرستانهای استان کرمان